Slide thumbnail

اخبار > حمله سایبری که قرار بود در سال 2010 تهران را با خاموشی مواجه کندشارمین نروانی، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل خاورمیانه مدعی شد مقامات آمریکایی در سال 2010 از یک مهندس ایرانی-آمریکایی خواسته‌اند تا سیستم توزیع برق تهران را از کار بیاندازد. خلاصه گزارش نروانی را در ادامه می‌خوانید.

یکی از دوستان ایرانی-آمریکایی من که یک مهندس است، در سال 2010 برایم فاش کرد که دو تن از «مقامات وزارت خارجه آمریکا» به وی 250 هزار دلار پیشنهاد داده‌اند تا هنگام سفر به تهران «یک کار خیلی ساده» برای آنها انجام دهد. من اسم این دوست را افشا نمی‌کنم، اما در این مقاله از اسم مستعار «کورش» برای وی استفاده می‌کنم. کورش شوکه شده بود. آنها از کجا می‌دانستند که او قصد سفر به تهران را دارد و از کجا می‌دانستند شرایط مالی نامناسبی دارد؟ اما کورش درخواست آنها را رد کرده بود.


من به کورش اصرار کردم اجازه دهد تا این ماجرا را بنویسم، اما او نگران بود و مخالفت کرد. یکی دو سال بعد، او اطلاعات بیشتری در اختیار من قرار داد، ولی راضی به انتشار آن نمی‌شد. آنها در این مدت یک بار دیگر پیش او رفته و اطلاعات بیشتری در مورد ماموریت به اودادند. خواسته آنها این بود که او سیستم برق تهران را از کار بیاندازد. آنها برای این کار احتیاج به یک فرد فنّی داشتند، اما کار، کار ساده‌ای بود. قرار بود کورش با در دست داشتن یک لپتاپ یا وسیله ارتباطی دیگر به نقطه خاصی از تهران برود و یک کد را وارد کند. کورش حتی آن کد را هم به من گفت که آن را فاش نمی‌کنم، چون ممکن است هنوز کاربرد داشته باشد، اما قالب آن چیزی مانند این بود: 32-B6-B10-40-E.

از یکی از همکارانم که سابقه کار مهندسی دارد در مورد این نوع از کدها پرسیدم. «این می‌تواند یک پسورد برای سیستم برق یا هر وسیله کنترل شونده با کامپیوتر باشد. تولیدکننده دستگاه‌ها کدهایی دارند که از آنها برای اشکال زدایی یا ریست کردن سیستم‌ها استفاده می‌کنند»

من نمی‌دانم اگر کورش قصد همکاری با آنها را نداشت، این سطح از جزئیات را برای چه می‌دانست، اما او به من اطمینان داد که هرگز چنین قصدی نداشته و تنها کنجکاو بوده است.

«نیتروزئوس» و خاموشی در ونزوئلا

در هفته گذشته مردم ونزوئلا با یک خاموشی گسترده دست و پنجه نرم می‌کردند که ناشی بود از حادثه‌ای در یک نیروگاه که 80 درصد برق این کشور را تامین می‌کند. مقامات ونزوئلا آمریکا را مسئول حمله به زیرساخت‌های برق می‌دانند، اما مقامات آمریکایی انگشت اتهام را به سوی خود ونزوئلا نشانه می‌روند.

در سال 2016، نیویورک تایمز فاش کرد که در زمان بوش، نقشه‌ای با نام Nitro Zeus علیه ایران طراحی شده بوده که حمله به تاسیسات برق تنها بخشی از آن بوده است. پس از شکل‌گیری برجام، این نقشه متوقف شد. اکنون ممکن است آمریکا از مشابه همین طرح علیه ونزوئلا استفاده کرده باشد.

افرادی (مثل خود نگارنده) که سالها نبرد نامتقارن آمریکا در خاورمیانه را پوشش خبری داده‌اند، می‌دانند که اهداف زیرساختی جزء جدایی‌ناپذیر چنین جنگ‌هایی هستند که گاهی با حمله مستقیم و گاهی با خرابکاری مورد هجوم قرار می‌گیرند. این تنها محدود به حملات سایبری مثل استاکس‌نت نیست. به عنوان مثال، آمریکا به بهانه مبارزه با داعش، زیرساخت‌های مهم اقتصادی مثل میادین و تجهیزات نفتی، نیروگاه‌های برق، پل‌ها، ذخیره‌گاه محصولات کشاورزی و... سوریه را مورد حمله قرار داد.

منبع:

Medium

Mintpressnews


          

  

گروه خبری: اخبار ورویدادها / تاریخ: شنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٧ /  ساعت: ١٢:٠١ تعداد نمایش: 417 /   کد خبر: ١٥٦٣٧نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تقویم شمسی