تیم پاسخگویی به رخدادهای امنیت رایانه‌ای

(تیم واکنش سریع مرکز آپا دانشگاه سمنان همواره به‌صورت 7/24 (7 روز هفته و 24 ساعت شبانه روز) آماده‌ی یاری‌رسانی و انجام عملیات و مقابله با رخدادهای سایبری می‌‏باشد)

(CSIRT)

سومین شماره از خبرنامه مرکز تخصصی آپا سمنان منتشر شد

(تیر97)

اخبار > معرفی سیستم عامل لینوکستاریخچه ی سیستم عامل لینوکس
در بدو پیدایش رایانه های شخصی، انتخاب سیستم عامل مناسب به یکی از دغدغه های کاربران تبدیل شده بود. رایانه های ساخته شده به وسیله ی شرکت Apple با سیستم عامل اختصاصی خود، گزینه ی مناسبی بودند. اما قیمت بالا، آنها را از دسترس بیشتر کاربران دور ميساخت. یونیکس دیگر انتخاب موجود با کد اصلی محافظت شده، آنقدر گرانقیمت بود که تهیه ی آن برای همگان میسر نبود. در این هنگام سیستمعاملDosـMs به دلیل مسائل تجاری به تمام نقاط دنیا راه یافته است و یکی از بهترین انتخاب باقیمانده برای کاربران بهشمار ميرفت. در کشور خودمان هم شاهد استفاده ی گسترده از این سیستم عامل بوده ایم.سیستم عامل لینوکس در سال 1992 تحت مجوزGPL/GNU اجازه انتشار یافت .امروزه انواع مختلفی از لینوکس موجود ميباشد.به تدریج تلاش برای ارایه ی کدهای سیستم عامل آغاز شد. به عنوان مثال کد سیستم عامل آموزشی MINIX توسط پروفسور تاننباوم برای پردازندههای سری 8086 در کتاب ایشان عرضه شد و دنیای سیستم عامل را وارد فصل جدیدی کرد. به این ترتیب برای نخستین بار یک کاربر ميتوانست ضمن مطالعه ی کدهای سیستم عامل، در آنها تغییر ایجاد کند. این سیستم عامل پس از مدتی مجوز انتشار گرفت.در سال 1983 ریچارد استالمن، بنیانگذار پروژهی گنو )GNU( کار روی یک سیستم عامل با کد هسته ی باز را شروع کرد. گنو یک نرم افزار رایگان بود که هر کسی ميتوانست آن را کپی کند یا آن را گسترش دهد. استالمن برای رشد و توسعه ی این پروژه، بزرگترین مجموعه ی
کامپایلرهای گنو را تألیف کرد. کار این سری نرم افزارها، ترجمه ی برنامهه ای نوشته شده به وسیله ی زبانهای برنامه نویسی برای استفاده در گنو بود. علاوه بر این، ابزارهای برنامه نویسی دیگری نظیر GDBH و Emacs نیز به وسیله ی او نوشته شد. در سال 1991، لینوس توروالدز کد لینوکس را با مجوز گنو عرضه کرد و آن را به صورت همگانی در آورد. در نتیجه، هسته ی سیستم عامل کارآمدی به نام لینوکس شکل گرفت. در همین سال این هسته در سراسر دنیا انتشار یافت.

ویژگی های سیستم عامل لینوکس

امروزه سیستم عامل لینوکس درگستره ی بزرگی از رایانه ها،شامل ابررایانه ها، ایستگاه های کاری، رایانه های رومیزی استفاده ميشود. همچنین ریزپردازنده های مورد استفاده در تجهیزات پزشکی و نظامي و حتی تلفن همراه نیز آن را به کار ميگیرند. از آنجایی که لینوکس دارای امنیت و پایداری بالایی است، شرکت های با فعالیت محرمانه، ترجیح ميدهند در سیستم های امنیتی و حفاظتی خود از این سیستم عامل بهره گیرند. مهمترین ویژگی های سیستم عامل لینوکس را ميتوان به صورت زیر برشمرد :

١ـ پایین بودن هزینه ها:گنو/ لینوکس یک سیستم عامل رایگان است و بیشتر توزیع های آن به راحتی از طریق وبگاه های اینترنتی قابل دانلود است. همواره هزاران صفحه اطلاعات رایگان برای نصب و نگهداری آن در اینترنت موجود است. البته بعضی از انواع تجاری لینوکس نیز وجود دارند که قیمت آنها به مراتب پایین تر از سیستم عامل های یونیکس یا ویندوز است.

٢ـ امنیت و پایداری: لینوکس، امنیت یونیکس را به همراه دارد. باز بودن کد اصلی لینوکس سبب شده است متخصصان با همکاری یکدیگر، به رفع نقایص امنیتی آن بپردازند و یکی از امن ترین سیستمهای عامل را به وجود آورند. پایداری و امنیت لینوکس سبب شده است که تا سال1994میلادی حدود ٪ 30 از سرورهای دنیا، از خانواده ی این سیستم عامل استفاده کنند.

3ـ تطبیق با آخرین سخت افزارها: از آنجا که سیستم عامل لینوکس در سراسر دنیا علاقه مندان زیادی دارد، با ساخته شدن قطعات سخت افزاری جدید، راه اندازهای آنها نیز در اینترنت انتشار مي یابند. به علاوه برخی از توزیع های لینوکس با حداقل امکانات سخت افزاری قابل اجرا هستند، به طوریکه مي توانند از لوح فشرده یا فلاپی دیسک به اجرا درآیند و به کارگرفته شوند. لینوکس در محیط متنی خود حتی به سخت افزار گرافیکی پرقدرت نیاز ندارد.

4ـ محیط های کاربری مختلف: لینوکس دارای رابط های کاربر گرافیکی و متنی است. تنوع این رابط های کاربر سبب راحت تر شدن استفاده از این سیستم عامل چندکاربره شده است. KDE و Gnome دو محیط گرافیکی این سیستم عامل اند، که تقریباً مشابه سیستم عامل ویندوز هستند. به همین دلیل برای آموزش و استفاده ی کاربران مبتدی مناسب اند.

قابلیت تطبیق با نیازها: وجود کد اصلی باز به برنامه نویسان آشنا به زبان C و اسمبلی اجازه ميدهد که سیستم عامل را مطابق نیاز خود بنویسند. البته برای این کار، برنامه نویس باید اصول طراحی سیستم عامل را بداند.این قابلیت سبب شده است که لینوکس در مقایسه با سیستمهای عامل دیگر بیشتر رشد کند و از جایگاه خوبی برخوردار باشد.

توزیع های مختلف لینوکس

اجزای تشکیل دهنده ی لینوکس را هرکس ميتواند پس از جمع آوری، به نام خودش عرضه کند. به این مجموعه ها که به وسیله ی افراد و شرکت های مختلف گردآوری شده است، توزیع  و در بعضی مواقع »نسخه« گویند. همه ی این توزیع ها دارای یک هسته ی مشترک به نام گنو/لینوکس هستند. شرکت ها یا دانشگاه ها یا هر گروه دیگری با اضافه کردن یک سری امکانات به این هسته مانند محیط گرافیکی و ... یک توزیع جدید عرضه کرده اند.هریک از توزیع های لینوکس دارای ویژگی های خاص خود هستند. مثلا ممکن است نصب آنها با هم تفاوت داشته باشد )البته اصول نصب همه ی لینوکس ها یکسان است(، یا ابزارهای  مدیریت گرافیکی آنها با هم متفاوت باشند یا نسخه ی برنامه هایی که با یک توضیح خاص ارایه ميشوند جدیدتر یا قدیمي تر باشند، محل پرونده های پیکربندی آنها متفاوت باشد یا ممکن است در آنها توزیع هایی برای امور خاصی مانند سرویس دهنده، ایستگاه های کاری، رایانه های قدیمی و مدیریت شبکه طراحی شده باشند.

مثلا برخی از توزیع ها برای نصب و پیکربندی آسان بهینه سازی شده  اند. توزیع ها به دوصورت تجاری و رایگان ارایه ميشوند. برخی از توزیع های لینوکس دارای وبگاه پشتیبان بوده است و بهصورت رایگان از وب های مربوط قابل دانلود هستند.اینکه از چه توزیع لینوکس استفاده کنید، اهمیت چندانی ندارد، زیرا اصول همه ی آنها مشابه است و تمام اموری که در یک توزیع انجام ميدهید، در توزیع دیگر نیز قابل انجام خواهد بود )شاید به روشی دیگر(. برخی از توزیعها به دلیل تغییرات و بهینه سازی در توزیع های دیگر ایجاد شدها ند. انتخاب توزیع مورد استفاده به عواملی مانند: سطح علمی کاربر، انتظارات کاربران از لینوکس، ویژگی های توزیع و حتی بازار نرمافزار بستگی دارد. تعداد توزیع های لینوکس به قدری زیاد است که نميتوان همه ی آنها را توضیح داد، ولی رایج ترین آنها به شرح زیر است:

١ـ RedHat   :این توزیع در سال 1994 بنیان گذاشته شد و تا سال 2004 توسط شرکت  RedHatپشتیبانی می شد. پس از نسخه ی 9، این شرکت اقدام به ارایه ی نسخه های دیگر نمود. core Fedora که توسط شرکت پشتیبانی میشد و نسخه ی Linux Enterprise RedHat )به اختصار RHEL(. استفاده از RedHat نسخهی  9 معمولی به بعد با پرداخت هزینه میسر شد. این توزیع بیشتر برای رایانه های سرویس دهنده ی شبکه استفاده ميشود. این توزیع را ميتوانید به صورت رایگان از وبگاه رسمی آن به نشانی com.RedHat.www دانلود کنید.

٢ـ   : SuSE یک توزیع گنو/لینوکس آلمانی است که برای محاسبات بحرانی و صنعتی طراحی و برای اولین بار در سال 1994 منتشر شد. این توزیع در سال 2003 میلادی توسط شرکت Novell خریداری شد و هم اکنون به عنوان یکی از بهترین سیستم عامل های رایانه های سرویس دهنده ی شبکه محسوب ميشود. نسخه ی رومیزی این توزیع لینوکس طرفداران زیادی دارد. وبگاه com.SuSE.www از این توزیع پشتیبانی ميکند.

3ـ  : Mandriva یک توزیع گنو/لینوکس فرانسوی است و به وسیله ی شرکت Mandriva توسعه پیدا کرد. این توزیع برای اولین بار با نام مندریک )Mandrake( در سال 1998 میلادی منتشر شد و در سال 2005 به Mandriva تغییر نام پیدا کرد. مندریک در ابتدا نسخه ای از RedHatبه شمار مي آمد که انعطاف پذیری بالایی داشت که به تدریج با بیشتر شدن محبوبیت این توزیع در بین کاربران لینوکس، مستقل شد.

4ـ  :Ubuntu این توزیع بر مبنای توزیع Debian پایه گذاری شده است و اولین نسخه ی آن در سال 2004 میلادی عرضه شد. این توزیع به دلیل کاربرپسند بودن، سادگی، زیبایی، سرعت و عدم نیاز به سخت افزار پیچیده، جزء توزیع های پرطرفدار لینوکس محسوب ميشود. این توزیع از زبان های مختلف از جمله فارسی نیز به خوبی پشتیبانی ميکند.
5ـ  Linux Slackware:این توزیع اولین توزیع لینوکس بود و نصب آن نسبتاً مشکل است. تنها برخی از کاربران حرف های از این توزیع استفاده ميکنند. این توزیع در مقایسه با سایر توزیع ها کمترین طرفدار را دارد و یادگیری آن نیز کم و بیش مشکل است، اما قابلیتهای خاص خودش را دارد. از آن جمله ميتوان به پایداری و کیفیت بالای آن اشاره کرد.
6ـ   Fedora: مطابق نظرسنجی های که تاکنون صورت گرفته است، Fedora یکی از توزیع های پرطرفدار لینوکس محسوب ميشود. Fedora براساس هسته ی Enterprise RedHatتوسعه پیدا کرده است. Fedora کار گروهی برنامه نویسان، جامعه ی متن باز و گروه RedHatاست. توزیع های متعددی از لینوکس Fedora عرضه شده است.


      

دانلود فايل : 080-105_C358-68-J2.pdf ( 491KB )      

 

گروه خبری : لینوکس    سه شنبه ٢٠ بهمن ١٣٩٤  ساعت: ١٣:٥٤     تعداد نمایش: 1474    کد خبر: ٨٥٥٦


 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

تقویم شمسی

ناحیه کاربری

ورود به سایت
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
[فراموشی رمز توسط ایمیل]