Slide thumbnail

افزونه اصالت سنج نماد اعتماد الکترونیکی

 

یكی از عوامل مهم توسعه تجارت الكترونیكی، ایجاد اعتماد و اطمینان در میان كاربران خدمات الكترونیكی می‌باشد. در ایران، مركز توسعه تجارت الكترونیكی مسئولیت ایجاد زیر ساخت‌های امنیت و اعطای نماد اعتماد الكترونیكی به کسب و کارهای اینترنتی را برعهده دارد. ساماندهی سایت‌های تجاری در كشور موثرترین گام برای ایجاد فضای تجارت الكترونیكی خواهد بود. به نحوی‌ كه مردم در هنگام خرید از طریق اینترنت، با اطمینان از این‌كه سایت‌ها به تعهدات خود در قبال آنان عمل خواهند كرد و حقوق مصرف كنندگان را به رسمیت می‌شناسند،‌ اقدام به خرید می‌كنند.

یکی از مشکلاتی که در سال‌های اخیر با آن رو به رو شده‌ایم، تعداد بالای سایت‌های فروشگاهی می‌باشد که این موضوع، پیگیری مستمر و یافتن سایت‌های متخلف دارای نماد اعتماد الکترونیکی را مشکل کرده است.

 


 

در بین سایت‌ها و کسب و کارهای اینترنتی افراد سودجو اقدام به موارد زیر کرده‌اند:


❌ قرار دادن نماد اعتماد الکترونیکی به صورت یک عکس، با ظاهری فریبکارانه برای جلب اعتماد مشتری.


❌ گرفتن نماد برای یک موضوع و ایجاد کسب و کاری دیگر با داشتن آن نماد.


❌ به دلیل مشکلی که نماد برای برخی از سایت‌ها در بهینه بودن کدهای سایت ایجاد می‌کند. گروهی از برنامه نویسان، از قرار دادن کدهای مرکز توسعه تجارت الکترونیک در سایت خود اجتناب می‌کنند و صرفا عکس نماد را در سایت خود قرار می‌دهند.


❌ اتمام اعتبار نماد، اما وجود آن در سایت مربوطه و ادامه فعالیت سایت مورد نظر بدون نماد اعتماد الکترونیکی.

 

با وجود مشکلات ذکر شده در بالا، کاربران برای یک خرید با اطمینان نیاز به مرجعی دارند تا اصالت نماد اعتماد الکترونیکی را مورد بررسی قرار داده و به کاربر اطلاع رسانی نماید. مرکز تخصصی آپا سمنان با طراحی یک افزونه مرورگر، این امکان را فراهم کرده است.


هدف از این ابزار اعتبارسنجی نماد اعتماد الکترونیکی سایت‌ها برای اصالت سنجی نماد الکترونیکی آن‌ها و اعلان هشدار به کاربر می‌باشد. با توجه به دانش کم کاربران عمومی استفاده کننده از سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی در تشخیص اصالت نماد اعتماد الکترونیکی، این ابزار به آن‌ها کمک خواهد کرد.


با نصب این نرم‌افزار در مرورگر، کاربران می­‌توانند با اطمینان خاطر از سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی خرید خود را انجام دهند. از سوی دیگر، به علت دانش کم کاربران از نحوه تشخیص صحت نماد اعتماد الکترونیکی، با کلیک بر روی دکمه درون افزونه، کاربران می‌توانند از صحت نماد اعتماد الکترونیکی اطمینان حاصل کنند. با هر بار انجام عملیات، افزونه یک رویداد در سرور خود ثبت می‌کند. کارشناسان مرکز آپا با بررسی لیست سایت‌هایی که نماد اعتماد الکترونیکی آن‌ها ثبت نشده است، در صورتی که سایت مربوطه نماد اعتماد الکترونیکی را به صورت یک نماد جعلی در سایت خود قرار داده باشد به مراجع ذی صلاح جهت پیگیری بیشتر ایمیل اطلاع رسانی ارسال خواهند کرد. این نرم افزار در حوزه مقابله با مهندسی اجتماعی قرار می‌گیرد و نتیجه آن بسیار برای کاربران مفید و موثر خواهد بود.

 

نسخه دسکتاپ:

- برای دانلود افزونه برای مرورگر گوگل کروم اینجا را کلیک کنید.

- برای دانلود افزونه برای مرورگر فایرفاکس اینجا را کلیک کنید.

- برای دانلود افزونه برای مرورگر یاندکس اینجا را کلیک کنید.

 

نسخه موبایل:

نسخه موبایل این افزونه در مرورگر فایرفاکس اندروید:

- برای دانلود اینجا را کلیک کنید.

نسخه موبایل این افزونه در مرورگر یاندکس اندروید:

- برای دانلود اینجا را کلیک کنید.

 

تقویم شمسی